Produkjca kulek domowym sposobem


Z jakimi trudnościami spotykają się Ci, którzy dopiero zaczynają temat tworzenia swoich pierwszych mieszanek ? Najczęściej zadawane pytania i kwestie, które decydująco wpływają na efekt końcowy naszej mieszanki  to skład miksów, rodzaj komponentów użytych w mieszance i ich właściwości w miksie, proporcje,  a także kwestie doboru składników płynnych. Wiele zagadnień natury technicznej wykonania kulek czyli, długość gotowania czy parowania, kwestie suszenia, aromatyzowania i pakowania gotowego wyrobu.

 
 
Postaramy się trochę przybliżyć te zagadnienia, podamy kilka naszych przepisów na kulki proteinowe, które przy pomocy niewielkiego nakładu z powodzeniem można zrobić w domowej kuchni.
 
Istotna sprawa to miejsce do tworzenia swoich własnych miksów.  Jeśli mamy  możliwość wykonywać to w domu, w kuchni, to kwestie mamy rozwiązaną, aczkolwiek będą towarzyszyć nam przeróżne zapachy, nie każdemu pozwalają na to inni domownicy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wygospodarowanie sobie pomieszczenie, mamy wówczas większe pole do manewru – możemy sobie stworzyć małą domową fabrykę produkcji kulek,  które wykorzystamy na naszych zasiadkach w ciągu całego sezonu.
Niezbędnym wyposażeniem przydomowej produkcji będzie roller do rolowania kuleczek, najlepiej jeśli zakupimy rollery o różnych średnicach  16mm, 18mm, 20mm, 24mm jesteśmy wówczas przygotowaniu do tworzenia kulek w kilku wielkościach, na różne wody, różne pory roku. Kolejna sprawa to pistolet do wyciskania ciasta, lub maszynka do mielenia mięsa, która również doskonale się do tego sprawdza. Będą nam potrzebne do kompletu końcówki na pistolet, które pasują również na maszynkę, o różnych średnicach dopasowanych do średnicy rollera. Pamiętać należy że średnica końcówki musi być minimalnie mniejsza, ponieważ ciasto po wyciśnięciu minimalnie nam urośnie, a zbyt duże wałki w rollerze będą utrudniać rolowanie, a nasze kulki nie będą okrągłe.  W miarę nabierania wprawy i wyposażania naszej domowej produkcji,  możemy się pokusić o zakup  profesjonalnego sprzętu do mieszania, używanego w przemyśle spożywczym  a także wyciskania ciasta, wszystko uzależnione jest od naszych potrzeb i wielkości naszej domowej produkcji. Z pomocą przychodzi nam również końcówka zakładana na wiertarkę –  mieszadło do mieszania większej ilości miksu. Jeśli jednak nie robimy dużych ilości, w zupełności wystarczą nam własne ręce i spokojnie wyrobimy 1-2 kg ciasta nie używając żadnego sprzętu.

Pomocnymi narzędziami, jakie przydadzą nam się przy komponowaniu własnych miksów w domowej produkcji kulek, są strzykawki do dawkowania płynnych komponentów takich jak konserwanty czy słodziki, wszelkiego rodzaju pojemniki z miarkami, dokładna waga do odważania dawek komponentów, parownik lub garnek do gotowania, sita lub skrzynki do suszenia a także pojemniki, wiaderka do przechowywania komponentów i gotowych kulek.

 
Kolejną i najistotniejszą sprawą jest wybór składników i skomponowanie gotowego miksu z którego zrolujemy swoje kulki. Tutaj zawsze nasuwa się najwięcej pytań i wątpliwości. Bardzo często dostawaliśmy maile z zapytaniami o sprawdzone przepisy na kulki proteinowe lub pytania:  co z czym połączyć ? jakich użyć składników?
 
Wybór komponentów do produkcji kulek jest na rynku bardzo duży, mamy do wyboru wszelkie dodatki, mączki, zioła, ziarna, śruty zbożowe,  atraktory, aromaty, oleje, melasy itd. Dzisiejsza ilość składników miksów, do produkcji kulek proteinowych, może przyprawić początkującego karpiarza, który chciałby sporządzić swój pierwszy własnoręcznie zrobiony miks, w mały zawrót głowy. Wokół kuchni karpiowej rozwinął się olbrzymi przemysł, wybór składników, dodatków jest ogromny. Co za tym idzie, kulki proteinowe mają bogatą ilość składników, które przyciągają karpie, sama kulka jest wartościowym pokarmem zawierającym aminokwasy, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne. Dzisiaj do produkcji kulek domowym sposobem oprócz składników bazowych, możemy się zaopatrzyć w rewelacyjne naturalne dodatki takie jak, mielony sproszkowany małż, wyciąg z krylla, proszek z kałamarnicy, ekstrakt z wątroby, ekstrakt z krewetek, wszelkiego rodzaju mączki rybne, wybór jest ogromny.

Nasz miks na początek nie musi być wcale bardzo skomplikowany. Karpie z powodzeniem możemy łowić na kulki z miksu z 5-6 składników, co już nie raz zostało udowodnione, przynęta i jej wybór jest jednym z czynników pomagającą w złowieniu karpia, ale należy pamiętać iż o sukcesie decyduje jeszcze wiele innych czynników, jak miejsce położenia zestawu, pogoda, znajomość wody i zachowań karpi w niej występujących.

Przez ostatnie kilka tygodni testowaliśmy nowe komponenty i tworzyliśmy nowe bazy i mieszanki z których można wykonać kuleczki. Użyliśmy do tego sprawdzonych i niedrogich komponentów i dodatków do tworzenia miksów i zanęt. Jako bazy do naszych mieszanek z powodzeniem możemy użyć zwykłej niedrogiej zanęty, jedyna kwestia to przemielenie jej w drobniejsze frakcje ułatwiające późniejsze rolowanie, i to uzależnione jest od ilości i stopnia granulacji komponentów, jakie później do niej dodamy, aczkolwiek próby pokazały, iż można użyć zanęty prosto z opakowania – to jak wartościowy ma być nasz miks zależeć będzie od naszej inwencji twórczej, czyli od ilości dodatków jakie dodamy do naszej bazy z zanęty. Skuteczną mieszankę tworzy się na bazie zdobytej wiedzy i zwykłych prób, nie należy się zrażać pierwszymi niepowodzeniami.
 
Jako bazy do której będziemy dodawać nasze składniki  użyjemy dobrej, sprawdzonej zanęty Profess HPB  – zanęta ta, swoją wysoką wartość odżywczą zawdzięcza zawartości takich składników jak ekstrakty białkowe (roślinne i zwierzęce), mączka rybna, mączka z krwi, olej rybny. Zawiera również optymalny poziom ekstraktów drożdżowych, dodatków słodzących, betainy, wzmacniaczy smaku oraz zestaw wszystkich niezbędnych rybom aminokwasów. Taka bazę wystarczy wzbogacić o kilka składników, które polepszą strukturę kulek i pozwolą na bezproblemowe rolowanie.
 
Przepisy podane poniżej to nasza własna inwencja i pomysłowość , poparta doświadczeniem z tymi składnikami, można je modyfikować, dodatkowo wzbogacać, nie ma przymusu zawsze trzymać się z labolatoryjną dokładnością dawkowania składników, nie rzadko najlepsze miksy karpiowe jakie powstały były dziełem przypadku lub efektem wielu przypadkowych prób. Jednakże warto zapisywać sobie swoje przepisy i proporcję składników tak abyśmy uzyskali i otrzymali niezbędną i skuteczną bazę do ewentualnych modyfikacji. Warto również eksperymentować i łamać stereotypy, zachowując podstawowe zasady przy mieszaniu składników.Dodawanie niezliczonej ilości składników z myślą, że miks taki będzie skuteczniejszy jest podstawowym błędem i mija się z celem, nie ma potrzeby dodawania wszystkiego co mamy pod ręką do naszej mieszanki, wystarczy odpowiednio dobrać składniki, wypracować optymalne dawki komponentów i uzyskamy pełnowartościowy miks z którego wykonamy bardzo skuteczne kulki.

Przepis nr. 1     ZIOŁOWY ROBIN 

Z  legendarnym, skutecznym dodatkiem Robin Red, dodatkowo złamany ziołowa nutą kopru włoskiego. Proteix enzymatyczny Profess do dodatek który w swoim składzie posiada mączke rybną , krew suszoną i betainę – składniki maksymalnie dopalające mieszankę,  jest to miks całoroczny  :

 

1 kg zanęty HPB Profess
100 g śruta sojowa
100 g maka kukurydziana
50 g klej zanętowy
150 g proteix
50 g robin red
100 g grysik kukurydziany
40 g koper włoski
100 g pieczywo fluo żółte
25 ml olej rybny
50 ml melasa
15 jajek
Gotowych kulek ok 2,5 kg

 

 

 
 

Przepis nr. 2     KRWISTY PIERNIK
 
Kolejną naszą bazą jaką użyliśmy do stworzenia dobrego miksu jest zanęta z serii Extra Profess – zanęta ta ma ciemny kolor co w połączeniu z tanim dodatkiem jakim jest pieczywko fluo, stworzyło bardzo ciekawą wizualnie mieszankę. Jedyne co trzeba zrobić to delikatnie pokruszyć cząstki fluo, aby dobrze łączyły się z miksem.  Dodatek hemoglobiny, krwi suszonej wzbogaca miks o przyswajalne białko a zapach mieszance nadaje nuta mieszanki przypraw ziołowych Mieszanka Piernikowa Porfess.
 
 
 
1 kg zanęta EXTRA Profess Black Piernik
20 g betaina
100 g mieszanka piernikowa
50 g mączka z krwi
100 g pieczywo fluo czerwone
100 g mączka słodka kukurydziana
11 jajek
konserwant, słodzik, olej rybny
Gotowych kulek ok 2 kg

  
 
 


Przepis nr. 3    RYBNY IMPULS

To mieszanka na bazie zanęty bazowej Rzeka Profess – podstawowej zanęty na ryby karpiowate. W tym konkretnym  przypadku połączyliśmy ją z mączka rybną tworząc mieszankę o typowej rybnej nucie smakowej, mączka rybna wzbogaca miks w wartościowe białko i bogaty profil aminokwasowy. Dodatek całych ziaren delikatnie utrudnia rolowanie ale „napowietrza” całą mieszankę i tworzy jej bardzo atrakcyjny wizualny efekt.
Miks ten jest wyjątkowo niedrogi.
 

Zanęta RZEKA BAZA Profess – 1 kg
Mączka rybna – 200 g
Proso ziarno – 150 g
Murzynek – 150 g
Siemie lniane – 100 g
Mąka kukurydziana – 170 g
Maka pszenna – 150 g
konserwant, jajka, olej rybny

 


Do wszystkich tych przepisów możemy dodać w zależności od potrzeb słodziki lub naturalne melasy, które dosładzają mieszankę, oleje czy to rybne czy kukurydziane, które wzbogacają miks i ułatwiają rolowanie ciasta. Przepisy te wykonaliśmy na bazie dobrej jakości zanęt i komponentów, celowo z niedrogich dodatków, jeśli chcemy wykonać wyjątkowo bogaty miks, dodanie mączki z kryla do miksu rybnego czy mączki z kałamarnicy nie zmieni diametralnie ich konsystencji a spokojnie je zrolujemy a uzyskamy miks wyjątkowo bogaty w składniki odżywcze i przyciągające karpie aminokwasy.

Bez tytułu (3)
 

Użycie konserwantu nie jest konieczne gdy kulki  przygotowujemy w małych porcjach na bieżące zasiadki, aczkolwiek dzisiejsze konserwanty są całkowicie bezwonne i nie ma obawy przed ich dodaniem, a gwarantują bezpieczeństwo, że kulki  się nie zepsują, szczególnie mieszanki z dodatkiem mączek rybnych mają tendencję do zepsucia i na te zwracamy szczególną uwagę.

Temat gotowania, czy też parowania kulek, uzależniony jest od naszych możliwości, zdecydowanie polecamy parowanie kulek, trwa to kilka minut dłużej ale proces parowania zmniejsza „wypłukanie” cennych składników z naszego miksu. Pozostaje sprawa wysuszenia naszej partii kulek i pakowania. Suszymy najlepiej w przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej, kulki z dodatkiem konserwantu możemy suszyć nieco krócej wówczas nie będą zbyt twarde, wysuszone kuleczki pakujemy szczelnie w wiaderka. Bardzo dobrym urządzeniem do pakowania i przechowywania jest zgrzewarka próżniowa, za jej pomocą spakujemy kulki w woreczki pozbawione powietrza co znacznie wydłuży ich świeżość.

 

Tak przygotowane i spakowane kulki poleżą nam przez długi okres bez obawy o zepsucie.
Zdecydowanie większą radość przynoszą nam karpie, złowione na kuleczki przez nas własnoręcznie wykonane, w naszej w domowej fabryce kulek. A jeszcze większą kiedy złowimy te dwucyfrowe, czego wszystkim życzymy – miłego rolowania !